Imunoterapija višestruko produljuje život oboljelima od malignog melanoma, od kojeg je u Hrvatskoj smrtnost za 50% veća od prosječne smrtnosti za države Europske unije. O imunoterapiji i rezultatima koje daje u liječenju malignih melanoma govorilo se na stručnom sastanku održanom u Hrvatskome liječničkom domu u organizaciji Hrvatskoga društva za onkologiju i radioterapiju HLZ-a. Gosti predavači izlagali najnovija otkrića vezana uz dijagnostiku, prevenciju i liječenje ovog tipa karcinoma, a to su bili cijenjeni kolege liječnici, prof. dr. sc. Antonio Juretić s Klinike za onkologiju KBC Zagreb, dr. sc. Jasmina Marić-Brozić i dr. Nina Dabelić sa Zavoda za onkologiju i radioterapiju pri KBC Sestre milosrdnice.
U tijeku je više od 900 kliničkih istraživanja primjene imunoterapije u liječenju različitih malignih oboljenja, uključujući i 10 najčešćih vrsta karcinoma. „Terapijski postupci u Hrvatskoj trenutačno se primarno oslanjaju na kemoterapiju, koja ne pokazuje uspješne rezultate i u pravilu dodatno narušava sveukupno stanje organizma pacijenata. Prema svjetskim smjernicama, ona već niz godina ne predstavlja terapiju izbora za uznapredovali melanom za koji se primjenjuju imunoterapija i ciljana terapija.“, naglašava dr. sc. Jasmina Marić-Brozić.
Kako objašnjava dr. Nina Dabelić, rezultati kliničkih ispitivanja imunoterapijskih lijekova kod pacijenata koji boluju od uznapredovanog melanoma ukazuju na značajno bolji terapijski učinak u odnosu na liječenje drugim terapijama – pogotovo u odnosu na kemoterapiju koja u liječenju melanoma nije pokazala osobitu učinkovitost, a koja se u Hrvatskoj kod dijela bolesnika koristi kao standardna terapija. Uz bok imunoterapiji stoje i ciljane terapije u liječenju raka, to su su lijekovi ili druge supstance koje blokiraju rast i širenje raka ubacivanjem specifičnih molekula koje su uključene u rast, napredovanje i širenje raka. „Za razliku od većine standardnih kemoterapija koje djeluju na sve normalne i rakom zahvaćene stanice, ciljana terapija djeluje na određene molekule koje su povezane sa rakom i sprečava njihov rast“, ističe dr. Dabelić.
Zbog izvanrednih rezultata u liječenju nekih od najtežih malignih bolesti, imunoterapiju danas nazivaju „novom nadom“ za oboljele. Ona djeluje tako da potiče vlastiti imunološki sustav na selektivno uništavanje stanica raka, povećavajući na taj način prirodnu sposobnost tijela za borbu protiv zloćudne bolesti. Znanstvenici i liječnici trenutno zajedno surađuju kako bi utvrdili koji pacijenti dobro reagiraju na imunoterapiju, koliko dugo imunoterapija treba trajati i koje kombinacije su prikladne za kojeg pacijenta.