U punoj dvorani Hrvatskoga liječničkog zbora, uz raznolik program i uvažene goste, svečano je proslavljena 50. obljetnica Hrvatskoga društva za školsku i sveučilišnu medicinu. Program je započeo nastupom dječjeg zbora osnovne škole Lovre pl. Matačića izvedbom nekoliko prigodnih pjesama i zanimljivih koreografija. Talentirani učenici oduševili su sve prisutne i nagrađeni su velikim pljeskom i riječima hvale. Nakon toga svima okupljenima pozdravnu su riječ uputili predsjednica Društva dr. Željka Karin, prof. dr. sc. Vesna Jureša u ime Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, dječja pravobraniteljica doc. dr. sc. Ivana Milas Klarić, predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti akademik Davor Miličić, predsjednici srodnih društava Hrvatskoga liječničkog zbora, predstavnici Slovenskog društva za školsku i sveučilišnu medicinu te ostali uvaženi kolege i gosti koji su tom prilikom čestitali na ovoj svečanoj obljetnici i izrazili i nadu u buduću suradnju.
U sklopu obilježavanja obljetnice prikazana su i prigodna zanimljiva predavanja. Tako je prim. Franciska Lančić prikazala razvoj školske medicine kroz povijest, osobe značajne za razvoj školske medicine od kojih se najviše ističu prim. dr. Živko Prebeg koji je utemeljio specijalizaciju iz školske medicine te prof. dr. sc. Živka Prebeg kao sinonim za školsku medicinu u Hrvatskoj. Osvrnula se na osnivanje klinika i poliklinika, propise vezane za zdravstvenu zaštitu te specijalizaciju iz školske medicine koju u ovome času ima samo Hrvatska. Prof. dr. sc. Vesna Jureša prikazala je povijest rada i razvoja Hrvatskoga društva za školsku i sveučilišnu medicinu kroz 50 godina postojanja. O Europskoj uniji za školsku i sveučilišnu medicinu (EUSUHM – European Union for School and University Health and Medicine) govorila je prim. dr. sc. Marina Kuzman, istaknuvši misiju i ciljeve unije. EUSUHM okuplja stručna udruženja i profesionalce koji su uključeni u zdravstvenu zaštitu djece i mladih te osigurava platforme za razmjenu profesionalnog i znanstvenog iskustva i znanja.
O izazovima pred kojima se nalazi današnje Hrvatsko društvo za školsku i sveučilišnu medicinu i društvo općenito govorila je dr. Željka Karin, osvrnuvši se pritom na prekomjernu tjelesnu težinu, psihičke poremećaje, spolno ponašanje mladih, ozljede i dostupna savjetovališta. „Zdravstvene usluge potrebne mladima različite su od onih za odrasle, a zahtijevaju brze intervencije, informacije, psihosocijalnu podršku, preventivne i promotivne akcije“ ističe dr. Karin.
Zdravstvena zaštita školske djece treba biti jedan od najvećih nacionalnih prioriteta, a posebnu pozornost treba posvetiti potrebama ranjivih skupina poput osoba s posebnim potrebama, invaliditetom, osoba koje su doživjele psihičko, fizičko ili seksualno nasilje, marginaliziranih siromašnih skupina glavni je zaključak skupa. Na samome kraju dodijeljene su zahvalnice istaknutim kolegama kao znak zahvale za dugogodišnju suradnju, a druženje u ugodnoj atmosferi nastavilo se na prigodnom domjenku.