Hrvatsko društvo umirovljenih liječnika poziva Vas na stručni sastanak koji će bit održan u Velikoj dvorani Hrvatskoga liječničkog doma u Šubićevoj 9, u Zagrebu, u utorak, 07. ožujka 2017. godine, s početkom u 17,30 sati
„ZBRINJAVANJE BOLESNIKA S MOŽDANIM UDAROM U IZVANBOLNIČKIM UVJETIMA“
Predavač:
Tatjana Pandak, dr.med., specijalistica hitne medcine
Prisustvovanje predavanju HLK vrednuje sa 4 boda
Radujemo se Vašem dolasku,
Naslov predavanja: ZBRINJAVANJE BOLESNIKA S MOŽDANIM UDAROM U IZVANBOLNIČKIM UVJETIMA
07.VELJAČE.2017
Tema predavanja je važna zbog visoke smrtnosti bolesnika s preboljelim moždanim udarom, ali prije svega što je moždani udar vodeći uzrok invaliditeta kako u Hrvatskoj tako i u cijeloj Europi. Najveći izazov u zbrinjavanju je rano prepoznavanje i pozivanje hitne medicinske službe. Istraživanja su pokazala kako bolesnici koji pozovu HMS dolaze prosječno sat vremena ranije u bolnicu. To je važno jer je vremenski prozor za hitnu terapiju (tromboliza i trombektomija) moždanog udara 4,5 – 5 sati od trenutka nastanka moždanog udara. U cilju poboljšanja zbrinjavanja bolesnika u tijeku je pilot projekt ostvaren u suradnji Grada Zagreba , NZHMGZ i KBC Zagreb. Projekt uključuje edukaciju laika, liječnika i medicinskih sestara uključenih u zbrinjavanje, te izrada protokola za rad kako bi bolesniku s akutnim moždanim udarom omogućili što brži prijevoz u bolnicu i adekvatnu terapiju.
Tatjana Pandak,dr.med.specijalist hitne medicine
Rođena sam 1962. u Zagrebu.
1987.– diplomirala na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu
Završila sam poslijediplomske studije iz onkologije i hitne medine
Sudjelovala sam aktivno na više međunarodnih kongresa i simpozija iz područja hitne medicine i reanimatologije
Član sam Društva hitne medicine, Hrvatskog društva za reanimatologiju (CroRC), Hrvatskog društva za poboljšanje kvalitete zdravstvene zaštite.
Radila sam godinu dana u obiteljskoj medicini, a od 1990. radim u izvanbolničkoj hitnoj medicini.
Od 2004. godine bavim se edukacijom. Međunarodni sam instruktor naprednog održavanja života odraslih i djece ( ALS, EPALS, BLS/AED) kao i traumatiziranih osoba ( ITLS, PITLS). ERC – Europian Resuscitation Council, ITLS – International Trauma Life Support
Od 2010. godine radim kao Voditelj edukacijskog centra Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Grada Zagreba. Kako je naš Zavod nastavna baza Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu provodimo edukaciju studenata medicinskog fakulteta kao i zdravstvenog veleučilišta, liječnika na pripravničkom stažu, specijalizanata hine medicine, anesteziologije i medicine rada i športa.
ALS – Advance Life Support
EPALS – Europian Pediatric Advance Life Support
BLS/AED – Basic Life Support
ITLS – International Trauma Life Support
PITLS – Pediatric Trauma Life Support
CroRC- Croatian Resuscitation Council (HLZ)