U organizaciji podružnice Zagreb Hrvatskog liječničkog zbora (HLZ) prim. dr. sc. Ružica Jurakić Tončić, dr. med. iz Klinike za dermatovenerologiju KBC Zagreb, Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, održala je tradicionalno predavanje podružnice prvu srijedu u mjesecu,  3. travnja 2024. u Velikoj dvorani HLZ-a s početkom u 19 sati, s temom „Rana detekcija melanoma i uloga digitalne dermoskopije“. Naglasila je važnost redovitih pregleda u ranom otkrivanju melanoma pri kojem su ishodi liječenja uspješniji te predstavila mogućnosti digitalne dermoskopije kao moćnog alata koji pomaže dermatolozima u dijagnostici i praćenju suspektnih madeža i promjena na koži, noktima i sluznicama.

Prikazala je rizične čimbenike za nastanak melanoma:

-genetski, nasljedni čimbenici (svjetlija put, riđa kosa, velik broj madeža – više od 100, melanom u obitelji…)

– utjecaji okoliša odnosno izloženost UV zrakama (sunce, solarij).

Nadalje, prim. Jurakić Tončić je prikazala primjere iz prakse i postupke te mogućnosti rane detekcije i praćenja sumnjivih madeža i promjena na koži. Preporučena dinamika preventivnih pregleda madeža je za osobe s prosječnim rizikom za razvoj melanoma jednom godišnje, dok je za osobe s većim rizikom za dobivanje melanoma dinamika pregleda ovisno o stanju i prethodnom nalazu, a može biti svakih 6 odnosno 3-4 mjeseca. Postupak fotopraćenja promjena kroz vrijeme i uočavanja sumnjivih madeža uvelike ubrzava i olakšava digitalna tehnologija s programom umjetne inteligencije, posebice kod osoba s velikim brojem madeža, omogućavajući  dermatologu ciljanu usredotočenost na praćenje suspektih madeža. U predavanju je prim. Jurakić Tončić  podsjetila i na važnost ranog otkrivanja melanoma rijeđih lokalizacija i etiologije kao što su nokat, genitalna sluznica i prirođeni madeži kod novorođenčadi i male djece, pri čemu je važan multidisciplinarni pristup i suradnja s  ginekolozima, urolozima i pedijatrima/neonatolozima.

Na kraju predavanja je dr. Jurakić Tončić spomenula epidemiološke podatke o pojavnosti i trend porasta oboljelih od melanoma u Hrvatskoj, naglasivši važnost protektivnog ponašanja, jer je direktna izloženost suncu i njegov kumulativan utjecaj tijekom života glavni rizični čimbenik za razvoj melanoma, jednog od najzloćudnijih tumora kože.

Prema podacima Registra za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) u 2021. godini, melanom je šesti najčešći rak kod muškaraca (523 oboljelih i 131 umrlih) te osmo najčešće sijelo raka kod žena (409 oboljelih, 96 umrlih). Stopa incidencije je kod muškaraca je 28 na 100 000, a kod žena 20 na 100 000 stanovnika, te njegova učestalost raste s dobi.

Hrvatski liječnički zbor podružnica Zagreb